WYPADEK SAMOCHODOWY – CO NALEŻY SIĘ POSZKODOWANEMU, KIEDY I OD KOGO. CO ZROBIĆ BY OTRZYMAĆ ODSZKODOWANIE




       W momencie wypadku samochodowego (komunikacyjnego) poza uszkodzonym samochodem czyli szkodą majątkową i odszkodowaniem za uszkodzony pojazd możemy domagać się odszkodowania i zadośćuczynienia za szkodę osobową, a także środków finansowych za utracone korzyści.  

Pamiętajcie !!! Jeśli macie wykupioną prywatnie polisę NNW lub macie ubezpieczenie grupowe w pracy również  z tych polis możecie dodatkowo domagać się wypłaty odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu w wyniku wypadku komunikacyjnego. 


Reasumując odszkodowania możemy domagać się:
1. z polisy OC sprawcy za szkodę majątkową (uszkodzenie pojazdu)
2. z polisy OC sprawcy za szkodę na osobie (odszkodowanie i zadośćuczynienie), a także odszkodowanie za:
- uszkodzone ubranie podczas wypadku, potłuczone okulary, itp.
- zwrot środków finansowych za leczenie, opatrunki
- Zwrot pieniędzy za samochód zastępczy
- Spadek wartości handlowej pojazdu
- potrąconego podatku VAT
- odsetki za zwłokę w wypłacie odszkodowania à Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku o wypłatę odszkodowania.
3. z polisy OC sprawcy za utracone dochody
4. z polisy prywatnej NNW lub grupowego ubezpieczenia w pracy

Co to jest szkoda osobowa a co to jest szkoda majątkowa?

 Szkoda osobowa to potocznie szkoda na osobie. Inaczej jest to szkoda, która przyczyniła się do uszczerbku na zdrowiu Poszkodowanego.
Powstaje ona w wyniku zdarzenia (wypadku) np. w pracy, komunikacyjnego lub np. w wyniku potknięcia się o płytę chodnikową lub nieodśnieżoną nawierzchnie itp.

Szkoda majątkowa to szkoda powstała na mieniu, czyli np. uszkodzenie samochodu w wyniku wypadu samochodowego.  NIE NAPRAWIAMY AUTA DO CZASU PRZYJAZDU RZECZOZNAWCY !!

 

Jaki mamy czas na złożenie wniosku o odszkodowanie ?

3 lata od dnia zdarzenia to termin w jakim musimy złożyć wniosek o wypłatę odszkodowania
Tak naprawdę wniosek o wypłatę odszkodowania możecie złożyć w każdym momencie. Nie jest prawdą, że musi być zakończone leczenie lub zakończona sprawa karna itp. Ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić Wam przyjęcia wniosku i jego rozpatrzenia.

WAŻNE!

Z kolei zaś jeśli roszczenie jest przedawnione czyli upłynął czas kiedy powinniśmy złożyć wniosek również możemy złożyć taki wniosek do Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Tak naprawdę zarzut przedawnienia  musi podnieść Ubezpieczyciel, jeśli tego nie zrobi, ze sprawa jest przedawniona (czyli po prostu nie zauważy) wypłaca pieniądze.   

Czy pieniądze za odszkodowanie mogą być wypłacone na mój rachunek bankowy ?

Pieniądze z odszkodowania powinny być przekazane na Twój rachunek bankowy wskazany we wniosku, lub jeśli działasz przez Pełnomocnika zgodnie z udzielonym pełnomocnictwem.

 

A GDY SPRAWCA JEST NIEUBEZPIECZONY LUB ZBIEGŁ Z MIEJSCA WYPADKU?

Wówczas zamiast do Towarzystwa Ubezpieczeniowego szkodę zgłaszamy do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Pamiętajcie musicie w takim wypadku zawsze wezwać policję, gdyż później będzie potrzeba notatka policyjna.

JAKIE CZYNNOŚCI POWINNIŚMY ZROBIĆ GDY ZOSTALIŚMY POSZKODOWANI W WYPADKU SAMOCHODOWYM?

Przede wszystkim należy udzielić pierwszej pomocy wszystkim Poszkodowanym w wypadku. Ale warto od razu pomyśleć również o sobie i zabezpieczyć tzw. swoje interesy.

OŚWIADCZENIE PRZY WPADKU ZAMIAST NOTATKI POLICYJNEJ

Warto wozić ze sobą w aucie lub w portfelu gotowe oświadczenie  – sama nie wierzę, że to piszę J, bo ostatnio miałam 2 kolizje i nie miałam tego przy sobie, ale mnie ratuje to że wiem jak sklepić takie oświadczenie.  Możecie sobie je ścignąć ze strony mojej kancelarii Klikając w link – OŚWIADCZENIE PRZY WYPADKU NA DOLE STRONY http://www.spectrum-kancelaria.pl/rady_dla_poszkodowanych,002,s-2
Warto to wydrukować i wrzucić do schowka w samochodzie. 

Jeśli jest to zwykła „stłuczka” i nie ma Poszkodowanych nie trzeba wzywać policji wystarczy spisać takie oświadczenie i złożyć je wraz z wnioskiem do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym sprawca ma wykupioną polisę OC.
W pozostałych przypadkach zawsze warto wezwać policję by sporządziła notatkę policyjną z miejsca zdarzenia. Notatkę odbieramy po kilku dniach na komisariacie policji – opłata 17zł
Reasumując Policję wzywamy, gdy:
    w wyniku wypadku są zabici lub ranni,
    istnieje podejrzenie, że jeden z uczestników zdarzenia jest pijany,
    nie wiadomo, kto jest winien albo sprawca nie przyznaje się do winy,
    sprawca nie ma polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC.

GDY COŚ NAM DOLEGA – CO WÓWCZAS?

Jeśli czujemy się na siłach możemy sami udać się na Izbę Przyjęć do szpitala zaraz po wypadku. 

Znam sytuacje, gdzie przez kilka dni po wypadku nic nie dolegało a nagle po kilku dniach okazało się, że są zawroty głowy lub inne dolegliwości. Wówczas również udajemy się na Izbę Przyjęć do Szpitala i mówimy, że kilka dni temu mieliśmy wypadek samochodowy i boli nas teraz to i to.
Po wyjściu ze szpitala (z Izby Przyjęć lub jeśli nas zostawią na kilka dni hospitalizacji) otrzymujemy KARTE INFORMACYJNĄ LECZENIA SZPITALNEGO

To ważny dokument ! Należy go skserować i schować bo będzie niezbędny przy składaniu wniosku o wypłatę odszkodowania.  

Pamiętajcie ! Jeśli coś nam dolega a są długie kolejki na NFZ zawsze możecie iść prywatnie. Bierzemy wówczas za wszystko IMIENNĄ FAKTURĘ VAT lub IMMIENY RACHUNEK – koszty te zostaną zwrócone z OC sprawcy.

DODATKOWO:

- Warto zrobić zdjęcia telefonem z miejsca wypadku.  Jeśli mamy uszkodzone ubranie np. roztarganą kurtkę w wyniku wypadku, połamane okulary również warto zabezpieczyć te przedmioty i zrobić zdjęcia. Pokusiłabym się również by policja spisała to podczas oględzin. 

- zbieramy wszystkie IMMIENE FAKTURY za opatrunki, koszty leczenia, wizyty lekarskie będące następstwem wypadku 

- zbieramy każdą dokumentację medyczną dotyczącą naszego uszczerbku na zdrowiu 

- jeśli byli świadkowie wypadku – warto spisać ich dane kontaktowe (imię nazwisko, adres, telefon) 

- zbieramy również wszystkie rachunki np. za pralnie, za holowanie pojazdu, za parking na który został odholowany pojazd






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz