Koniec umowy z operatorem np. telefonii komórkowej lub telewizji cyfrowej ? Srawdź jakie masz prawa!




Zapewne większość z Was posiada telefon komórkowy i jest związana z operatorem telefonii komórkowej (lub np. sytuacja taka zdarza się też przy umowach np. z nc+) umową zawartą z reguły na czas określony. Może niektórzy z Was nie zdają sobie sprawy z faktu, że taka umowa pomimo iż jest zawarta na czas określony powinna zostać wypowiedziana w określonym terminie, aby nie została przekształcona na umowę niekorzystną dla samego zainteresowanego.

Co się dzieje w momencie kiedy umowa nam się kończy ?
Z reguły - o ile nie wypowiemy tejże umowy i nie złożymy stosownego oświadczenia operator przedłuża nam taką umowę na czas nieokreślony i na niekorzystne dla nas warunki.
Czy robi to legalnie ?
O tym poniżej.


10 marca 2014 roku UOKiK poinformował o karze niemal 200 tysięcy złotych nałożonej na Niezależnego Operatora Międzystrefowego - NOM. Głównym zarzutem UOKiK było automatyczne przedłużanie umowy na kolejny okres bez pytania konsumenta o zgodę. NOM zastrzegał, że umowa zawarta na czas określony ulega automatycznemu przedłużeniu na kolejny, taki sam okres.

Zdaniem UOKIK przedsiębiorca powinien zapewnić konsumentowi możliwość podjęcia świadomej decyzji dotyczącej przedłużenia umowy na kolejny czas określony, informując go o upływającym terminie i przedstawiając mu nową ofertę. Gdyby klient odrzucił ofertę operatora i jednocześnie nie wypowiedział umowy byłaby to jego suwerenna decyzja.


Co dzieje się kiedy nasza umowa dobiega końca?

Możliwe są w tym wypadku różne rozwiązania:
- umowa może wygasnąć,
- przekształcić się w kolejną umowę na czas określony albo
- przekształcić się w umowę na czas nieokreślony.

W przypadku umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych standardem jest jednak automatyczne przekształcanie się umowy zawartej na czas określony w umowę na czas nieokreślony, o ile abonent we wskazanym w umowie terminie (najczęściej 30 dni) nie złoży innego oświadczenia woli.


  Niestety przedłużenie umowy na czas nieokreślony nie jest atrakcyjne. Zwykle opłaty są dużą wyższe za abonament niż w trakcie trwania umowy. Dodatkowo nie otrzymujemy żadnych dodatków np. nowego telefonu lub pakietu dodatkowych programów itp.
Zatem jeśli kończy Wam się umowa - pamiętajcie - by z reguły na 30 dni przed jej końcem ja wypowiedzieć lub zawrzeć nowa na korzystnych warunkach.



1 komentarz: