WINDYKACJA NALEŻNOŚCI - na czym polega?



Windykacja należności jest procesem mającym na celu zdyscyplinowanie dłużnika i „zmotywowanie” go do uiszczenia należności. 

Najbardziej popularną formą przedsądowej windykacji długu (tzw. polubownej) jest wysyłanie listem poleconym pisemnego wezwania do zapłaty. Co do zasady są to dwa wezwania do zapłaty z czego ostatnie powinno informować dłużnika, że jeśli nie zapłaci to sprawa zostanie skierowana do sądu. 

Należy pamiętać, aby dokumentować wszystkie działania na tym etapie, ponieważ będą one stanowiły ważny dowód w postępowaniu sądowym.

Windykacja należności w Kancelarii przebiega w kilku etapach i co najważniejsze nie pobieramy od naszych klientów żadnych opłat wstępnych, czy też opłat za przygotowanie korespondencji do dłużnika. 

Rozliczamy się dopiero po sukcesie - czyli zapłacie przez dłużnika kwoty. 

Windykacja przebiega wg poniższych etapów:   

  1. W tym etapie spotykamy się z Klientem (Wierzycielem) lub jeśli Klient nasz jest nieczasowy może kontaktować się z Kancelarią drogą mailową. 
  2. Po otrzymaniu wszystkich niezbędnych do prowadzenia sprawy informacji i dokumentów następuje 2. etap sprawy - przygotowanie profesjonalnego wezwania do zapłaty, które otrzyma od Kancelarii dłużnik. 
Wezwanie będzie opatrzone w podpis prowadzącego sprawę prawnika, oraz pieczątkę Kancelarii.

   3. Następnie wysyłamy do Naszego Klienta - potwierdzenie wysłania wezwania do zapłaty do dłużnika, które w przypadku dalszego uchylania się od zapłaty będzie stanowiło dowód w sądzie. 

Z naszego doświadczenia większość spraw windykacyjnych kończy się na etapie przedsądowym. Jednak zdarzają się dłużnicy, na których działa dopiero sąd, a czasami musi zadziałać komornik. 

Jeżeli pismo z Kancelarii nie przyniesie zamierzonego efektu - dopiero po uzgodnieniu z Naszym Klientem - kierujemy sprawę na drogę sądową. 

Poniższy obrazek przedstawia jakie mamy możliwości na etapie sądowym. 

WINDYKACJA SĄDOWA

Po wyczerpaniu wszystkich przedsądowych metod windykacji należności klient ma prawo do wniesienia pozwu do właściwego sądu. 
Kosztami postępowania sądowego z reguły obciążany jest dłużnik. 
Większość naszych Klientów decyduje się na Elektroniczne Postępowanie Upominawcze, które trwa dużo krócej od standardowego postępowania sądowego. 

Po przeprowadzonym postępowaniu upominawczym jeśli dłużnik nie wniesie sprzeciwu następuje wydanie nakazu zapłaty. 
Po wydaniu przez sąd orzeczenia o nakazie zapłaty należy wystąpić do sądu o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności. Kolejnym krokiem, jeśli dłużnik nie odwoła się od decyzji sądu, jest postępowanie u komornika sądowego. . 




3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Słuchajcie, jeśli kogoś z was interesuje jak znaleźć dobrą i pewną obsługę prawną dla firm to jak najbardziej warto będzie zajrzeć na tę stronę https://rynekinwestycji.pl/obsluga-prawna-dla-firm-gdzie-jej-szukac/ . Jest tu sporo informacji na ten temat, które na pewno się wam przydadzą

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy i dobrze napisany post. Jeżeli chodzi o firmę zajmującą się obsługą prawną i windykacją to polecam wam spojrzeć na ofertę firmy http://sterrn.pl.

    OdpowiedzUsuń