Kiedy można składać pozew o rozwód ?



Rozwód to temat ostatnio dość "modny". Mam wrażenie że w dzisiejszych czasach łatwiej się rozwieść niż poukładać życie tak by rozwiązać wszelkie problemy. Dlatego też zacznę od tego tematu.

Gdy nie ma dzieci do rozwodu może dojść całkiem szybko. Znam pary, które rozwiodły się już na pierwszej rozprawie, pomimo iż teraz tak modna jest na salach sądowych mediacja. Sama miałam klientkę, która rozwiodła się z mężem na pierwszym terminie.

Jeśli jednak nie jesteśmy jeszcze zdecydowani czy aby na pewno chcemy się rozwodzić, a np. chcemy dać partnerowi "pstryczka w nos" tak by oprzytomniał warto pomyśleć wówczas o separacji.

By otrzymać rozwód musi dojść do "trwałego i zupełnego pożycia małżeńskiego". Brzmi groźnie i być może niezrozumiale. Do zupełnego pożycia małżeńskiego dochodzi wówczas gdy uległy zerwaniu wszelkie więzy(relacje) między małżonkami: duchowe, fizyczne i gospodarcze.
Przykładem może tu być sytuacja gdy jeden z małżonków mieszka od jakiegoś czasu z innym partnerem i nie zamierza wracać do swojego małżonka i prowadzić z nim wspólnego życia.
Jednak należy pamiętać, że aby móc złożyć skutecznie pozew o rozwód i go dostać nie trzeba wcale mieszkać osobno. Często zdarza się tak że małżonkowie mieszkają ze sobą ze względów ekonomicznych lub po prostu dlatego, że nie mają gdzie mieszkać. Ale mieszkają np w osobnych pokojach i prowadzą odrębne życie.


Natomiast trwałość rozkładu sąd ocenia, czy zgodnie z doświadczeniem życiowym można rozsądnie oczekiwać, iż małżonkowie podejmą wspólne pożycie. Dobrze by rozkład był w miarę długotrwały.

A czy sąd może nie udzielić rozwodu?

Są sytuacje, kiedy sąd może - pomimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia - nie orzec rozwodu. Dzieje się tak w przypadku, kiedy wskutek rozwodu mogłoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci lub w przypadku kiedy rozwodu żąda małżonek wyłączny winny rozkładu pożycia, a drugi małżonek nie wyraził zgody na rozwód lub kiedy orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. 

Gdzie złożyć pozew ?

Pozew o rozwód składamy do Sądu Okręgowego właściwego  ze względu na ostatnie wspólne miejsce zamieszkiwania małżonków, jeśli jedna ze stron (jeden z małżonków) dalej dany kręg zamieszkuje. Jeżeli zaś małżonkowie mieszkają osobno pozew składamy do Sądu Okręgowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania strony pozwanej. 
Zdarzają się jednak sytuacje, gdy nie znamy miejsca zamieszkania pozwanego/ej i nie możemy go ustalić. Wówczas możemy złożyć pozew do Sądu Okręgowego właściwego ze względu na zamieszkanie powoda. 

W następnym poście wkleję przykładowy pozew o rozwód i pokrótce opisze co powinno się w nim znajdować. Jeśli macie pytania piszcie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz