PRAWA KONSUMENTA
Na początek warto wyjaśnić kim w ogóle jest konsument w świetle prawa.
KONSUMENT - jest osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej (nabywająca towar lub usługę) i robi to w celu bezpośrednio niezwiązanym z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą lub zawodową.
Warto zatem znać swoje prawa, które w praktyce sprowadzają się przede wszystkim do kwestii:
- zwrotu
- reklamacji
Zwrot jeśli zakupiliśmy towar nie na odległość (stacjonarnie) to tylko dobra wola sprzedawcy. Inaczej ma się to jeśli dokonaliśmy zakupów przez Internet ( czyli na odległość) wówczas mamy prawo do odstąpienia od umowy kupna - sprzedaży - co oznacza, że powinniśmy zwrócić towar w przeciągu 14 dni od momentu jego otrzymania.
Towar który zwracamy powinien być nie używany, jednak mamy prawo do jego sprawdzenia, odpakowania i sprawdzenia przydatności.
https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/
REKLAMACJA
Jeżeli kupiony towar ma wadę, konsument może złożyć reklamację, w której określi swoje żądania dotyczące doprowadzenia towaru do stanu zgodności z umową (przez naprawę lub wymianę) lub zwrotu całości bądź części wpłaconych środków (przez obniżenie ceny czy odstąpienie od umowy). Jej podstawą może być rękojmia albo gwarancja (o ile ta została udzielona).
SPORY
W pierwszej kolejności należy pisemnie zawiadomić sprzedawcę i przedstawić swoje roszczenia. Jeśli to nie pomoże wówczas zamiast biec od razu do sądu warto zwrócić się do Rzecznika Praw Konsumenta.
Gdzie znajdziemy pomoc?
INFOLINIA KONSUMENCKA: 801 440 220 lub 22 2908916 - czynna od pon-pt od 8-18
Konsumenckie Centrum e-porad: porady@dlakonsumentów.pl
lub na stronach www.uokik.gov.pl